Ważki

Niebanalna uroda ważek zafascynowała twórców secesji. Niezrównana w locie, zwinna ważka symbolizowała drapieżną i zmysłową kobiecość.  Emaliowane lub witrażowe ważki przysiadły więc na abażurach lamp, zdobiły brosze i grzebienie do włosów, malowane płynną, dekoracyjną linią szybowały na obrazach. Ogromna złota ważka wylatująca z obrazu Mechoffera  podkreśla nierzeczywistość scenerii Dziwnego ogrodu.6473832Ważki najczęściej są widywane w pobliżu wody; w wodzie żyją larwy ważek (nimfy), całkowicie niepodobne do owadów dojrzałych. Nimfy oddychają skrzelotchawkami, a żywią się wodnymi postaciami owadów, kijankami, małymi rybkami. Zdobycz łowią za pomocą przekształconego aparatu gębowego, tzw. maski, którą wyrzucają w kierunku ofiary. Ta część anatomii nimf niewątpliwie zainspirowała tworców „Obcego” – ciekawostka dla znudzonych historią sztuki.

Ważka w stadium larwalnym spędzaja większość życia – w zależności od gatunku od kilku tygodni, do kilku lat. W tym czasie przechodzi kilkukrotne linienie. Do ostatniego linienia larwa wychodzi ponad wodę, a z pękniętego oskórka wydostaje się smukła ważka z wielkimi oczami i przejrzystymi skrzydłami wzmocnionymi gestą siecią żyłek. Postać dorosła żyje zaledwie kilka tygodni; w tym czasie odżywiają się owadami chwytanymi w locie.

no images were found

Nazwy również mają niepospolite: romantyczne Świtezianki, Nimfy i Zalotki, dumne Szablaki, Tężnica wytworna i Husarz władca w wersji łacińskiej Anax imperator.

Ważkowate (Libellulidae) i  żagnicowate (Aeschnidae) w spoczynku mają skrzydła rozpostarte. Są zawsze gotowe do niedościgłego lotu. Ważki opanowały wszelkie techniki latania, osiągają predkość do 50 km/h, potrafią  hamować w ułamku sekundy, zmieniać kierunek, zawisać w powietrzu, a nawet latać do tyłu.

no images were found

Rozróżnia się dwa podrzędy ważek: ważki różnoskrzydłe (Anisoptera) i i równoskrzydłe (Zygoptera). Na zdjęciach poniżej Łątki oraz Pałątki, z ważek równoskrzydłych, które mają cienkie jak zapałki odwłoki, a skrzydła składają wzdłuż ciała; zaś w locie nie dorównują swoim masywniejszym kuzynkom.

Ważki, jak wszystkiw owady, są zmiennocieplne. Noc spędzają w odrętwieniu, przed rozpoczęciem lotu muszą się nagrzać w promieniach słońca. Ten czasowy brak aktywności można wykorzystać fotografując.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *