Ważka w locie

Wytrawny drapieżnik, żagnica sina została „upolowana” w locie gdy patrolowała „swój” staw.  Mimo przewidywalnych kierunków poruszania się ważki i systematycznych powrotów nie była łatwym obiektem do sfotografowania. Uchwycenie wytrawnego lotnika, poruszającej się z  prędkością 40 km/h, w odległościć 2-3 metrów od aparatu,  to niezły test na refleks i sprawność autofocusa.żagnica sina w locie

Dane EXIF:
Data:                           26 września 2011    13:29:55
Ekspozycja:                1/1000 s dla f /5,6
Tryb:                           Priorytet przysłony
Ogniskowa:                200 mm
Czułość:                      ISO 200
Flesz:                          Nie użyto
Aparat:                       Canon EOS 40D
Obiektyw:                  EF 70-200mm f/4L USM

Ze względu na stałą trasę lotu  mogłem zaplanować gdzie się pojawi i ustawić ostrość  na przybliżone położenie owada.  Tryb seryjny i szybki autofocus USM w moim 70-200 L pozwoliło wykonać  kilka udanych zdjęć. Canon 70-200 ostrzy od 1,2 m, a ważka zaciekawiona podlatywała bardzo blisko, prawie pod obiektyw, wykonanie zdjęć było więc niemożliwe. Mogłem jedynie podziwiać urodę jej opalizujących oczu ;)
Żagnica wypatrywała ofiar – komarów czy innych owadów, lub konkurencji – bo nawet duży staw jest za mały dla dwóch łowców. Gdy pojawił się inny samiec obserwowałem ich potyczkę, lecz błyskawiczne zwroty nie były możliwe do sfotografowania.

Ważki latają perfekcyjnie – są szybkie i zwrotne, terytorium patrolują z prędkością 40 km/h, lecz w ścigając zdobycz najszybsze z nich potrafią rozwinąć nawet 144 km/h. Są  jak myśliwce – mało który owad może stanąć do „powietrznej walki” lub im umknąć. Potrafią niczym helikopter zawisnąć w miejscu, lecieć do tyłu, a potem szybować wykorzystując prądy powietrza. Dodatkowym atutem polującej ważki jest najlepszy w świecie owadów wzrok. Oko owada ma złożoną budowę. Składa się z ” pojedynczych oczek ” ommatidów, każde z nich widzi tylko swój ” fragment świata „, tworząc obraz podobny do mozaiki, składany w całość w mózgu owada. Im więcej tych ” elementów ” tym wzrok lepszy. Mrówka posiada zaledwie 6 ommatidów, mucha domowa już 4 tysiące, natomiast ważka aż 30 tysięcy. Zestawienie tych cech tworzą z nich prawdziwe maszyny do zabijania. Nic dziwnego, że przetrwały prawie bez zmian ponad 300 mln lat.

 

Jeden komentarz do Ważka w locie
  1. […] Więcej wskazówek jak fotografować owady w locie – w poście Ważka w locie […]... zoom.art.pl/furczak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *