krzesła przed renowacją

Renowacja krzeseł

Kupiliśmy stare szkolne krzesła do renowacji. Są pięknie zaprojektowane, starannie wykonane z litej buczyny i sklejki bukowej. Stan – widać efekty intensywnego używania, rysy i zadrapania, lecz brak poważniejszych uszkodzeń, są stabilne, ani śladu rozchwiania.  Modne wzornictwo retro, solidność oraz ergonomia – siedzi się na nich bardzo wygodnie, mimo że wyglądają na malutkie, to mniej więcej mój rozmiar – same zalety. Wymagają jedynie oszlifowania i pomalowania na fajny kolor. Mąż lubi majsterkować, więc od razu wziął się za pracę; środkowe krzesło jest już wstępnie przeszlifowane.

Mnie cieszy potencjał nabytku, a, żeby nie było za różowo, zasmuca porównanie z krzesełkami jakie pamiętam ze swojej szkoły i z tymi, które są stosowane współcześnie. Edukacja estetyczna to piękne przedmioty wokół nas, a jaki gust wyrabiają pokraczne, niewygodne krzesełka, których metalowe stelaże łamią się, a sklejka rozpada? O uszkodzeniach wskutek wandalizmu nie wspominając.

Zbyszek elegancko wyszlifował krzesła (elektryczna szlifierka po raz kolejny zapracowała na swoją cenę), wypolerował je do połysku i pojawiło się pytanie – jak je godnie wykończyć? Wypolerowane twarde drewno było tak piękne, że szkoda je lakierować, bejcowanie też nie było potrzebne, więc zdecydowaliśmy się na woskowanie białym woskiem do mebli. Wosk chroni drewno i daje jedwabiste, pachnące wykończenie. Efekt na  początku bardzo przyjemny, niestety wosk jest słabo odporny na wodę, krople zostawiają plamy. Ponieważ dwa krzesła stoją w kuchni, konieczna jest dodatkowa ochrona, czyli kolorowe poduszki na siedziska. Żaden problem, od ciężkiej pracy jest małżonek, zaś prace koncepcyjne i krawieckie to moja domena ;) Kiedyś tam je przemalujemy, naturalnie po wcześniejszym usunięciu wosku rozpuszczalnikiem. Renowacja nadała krzesłom nowe życie  :)

Renowacja starych krzeseł jest hitem internetu ;)

Wiele ciekawych inspiracji na blogu Odnawialnia:
http://www.odnawialnia.pl/2016/03/jak-lubimy-odnawiac-stare-krzesa-rzecz.html
http://www.odnawialnia.pl/2016/02/39-smutek-i-radosc-starych-krzese.html

Wpisy o renowacji krzeseł oraz woskowaniu drewna na blogu Majsterki:
http://majsterki.pl/projekt/renowacja-krzesla
http://majsterki.pl/projekt/oczyszczanie-starych-mebli
http://majsterki.pl/projekt/woskowanie-drewna

2 komentarzy do Renowacja krzeseł
  1. Ewelina Odpowiedz

    Witam, fajna barwa tych krzesełek po odnowieniu. A dokładnie to jakim woskiem białym do mebli były wykańczane?

    • Ania Odpowiedz

      Zerknęłam na opakowanie: „Wosk barwiący Black Bison” Liberon, bezbarwny. Pierwszy z brzega z marketu, daje radę :)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *