Pszczoły na dziewannie

Pszczoły na dziewannie

Dziewanna jest rośliną miododajną, pszczoły masowo odwiedzają jej kwiaty. Teść-pszczelarz docenia pożytek z dziewanny, a z ususzonego piołunu robi napar wzmacniający i leczący pszczoły. Obie rośliny świetnie u nas rosną – mamy piaszczystą i suchą ziemię. Dzięki temu w okolicy jest tyle lasów – wiadomo, urodzajne grunty przeznacza się pod uprawę, a słabe zalesia. 

Pierwszą dziewannę przywiozła i zasadziła moja teściowa, kolejne rozsiewają się same. Ja tylko przesadzam samosiejki w odpowiednie miejsca. Dziewanna jest rośliną dwuletnią  – w pierwszym roku wyrasta niepozorna rozetka liści, która w drugim roku wypuszcza pęd z kwiatami. Dziewanny rosną dziko na suchych ugorach, nieużytkach, terenach ruderalnych, tam, gdzie rośliny uprawne nie dałyby plonu. Jest nawet przysłowie: „gdzie rośnie dziewanna bez posagu panna”. Moje córki mają przegwizdane ;) 

Najdorodniejsze zioła w moim ogródku: okazała dziewanna i piołun-gigant:

dziewanna

Pszczoły przylatują po nektar tylko rano – potem chyba stołówka przestaje wydawać posiłki – owady nie odwiedzają otwartych kwiatów. Zdjęcie zrobione w niekorzystnym świetle, ale tylko w pełnym słońcu można zaobserwować tyle pszczół. Oto dokumentacja fotograficzna z uczty:

dziewanna-pszczolydziewanna-pszczoly4 dziewanna-pszczoly2 dziewanna-pszczoly1

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *