organy Hasiora

Organy – rzeźba Hasiora

Kontrowersyjny pomnik upamiętniający poległych podczas wojny i po jej zakończeniu na Podhalu. Rozdzierająca niebo niczym szpony konstrukcja miała grać przy silnym wietrze. Gdy odwiedziliśmy Przełęcz Snozka oddzielającą Gorce od Pienin był spokojny czas przed zachodem słońca, więc nie usłyszeliśmy nawet dzwonków zamontowanych na pomniku. Wspaniałe światło uwydatniło detale Organów Hasiora i barwy otoczenia.
Niezależnie od efektów dźwiękowych i sporów historycznych, drapieżny kształt konstrukcji jest niezwykle fotogeniczny. Zależnie od punktu widzenia i kąta fotografowania dostajemy mnóstwo abstrakcyjnych, pełnych ekspresji kadrów.

U podstawy pomnika rząd zabitych i atrapy karabinów; przed renowacją znajdowała się tu też tablica o budzącej kontrowersje treści: „Wiernym synom ojczyzny poległym na Podhalu w walce o utrwalenie władzy ludowej – społeczeństwo Ziemi Krakowskiej w 1000-lecie Państwa Polskiego 1966 roku”. Dochód uzyskany ze sprzedaży tablicy wsparł fundusz renowacji Organów Hasiora. 

Organy-Hasiora-polegli

Stalowe dźwigary najeżone ostrzami – detal konstrukcji z nazwiskiem autora

Władysław Hasior organy

Organy-Hasiora5

Organy-Hasiora4

13-metrowy monument z zamontowanymi pasterskimi dzwonkami mającymi dźwięczeć na wietrze.
Przełęcz Snozka (lub inaczej Krośnicka) jest atrakcyjnym punktem widokowym, Tatry.
Widok na Kluszkowce.
Bacówka na Przełęczy Snozka, przy Organach Hasiora.
Góra Wdżar, wygasły wulkan.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *