meble mid-century-modern w pokoju nastolatki

Meble mid century modern w pokoju nastolatki

O pomysłach na urządzenie pokoju córki pisałam dosyć dawno temu, teraz pora pokazać postępy.

Meble mid century modern

Większość mebli jest w niezwykle obecnie modnym stylu modernizmu połowy ubiegłego wieku. Jestem pod urokiem wzornictwa mid century modern, tego jak łączy pozorne sprzeczności: nowoczesność i domowe ciepło, prostotę i rzeźbiarskie wyrafinowanie w kształtach, wymogi masowej produkcji i rzemieślniczą tradycję. Meble są lekkie, zaprojektowane dla niewielkich wnętrz, a jednocześnie solidne i trwałe. Opracowywane przez najlepszych projektantów, a nawet anonimowe, są obecnie cenione, ba, traktowane jako antyki.
Nasze rodzime peerelowskie, meble z tych czasów, sygnowane nazwiskami Chierowskiego, Lisowej czy Hałasa, stały się kultowym elementem wystroju modnych przestrzeni. Są bazą  w stylizacjach vintage i doskonale odnajdują się w stylu nowoczesnym, skandynawskim, czy eklektycznym.

Moda modą, dyzajn dyzajnem ;) a jakość wykonania i piękno szlachetnego drewna jest niedostępna we współczesnej masówce. Do tego kusi atrakcyjna cena i świadomość, że nie obciążamy naszej planety kolejnymi sprzętami, które po niedługim używaniu wylądują na śmietniku.
Na zdjęciach oryginały z lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku po renowacji: biblioteczka z mojego domu rodzinnego oraz duńskie teakowe biurko, krzesło i komódka. Zachowane w świetnym stanie i odnowione dostały szansę na drugie życie. 

meble mid-century-modern w pokoju nastolatki

Meble mid century modern: teakowe komoda i biurko oraz duńskie krzesło z oryginalnym winylowym pokryciem.

Najbardziej podoba nam się styl eklektyczny z elementami boho. Stare meble są podstawową ingrediencją w takich miksach.

Poduszki najlepiej uszyć samodzielnie – będą najtańsze i idealnie dopasowane.

Tym razem klasyki polskiego designu – fotela 366 Chierowskiego nie trzeba przedstawiać, a fornirowana orzechem biblioteczka ma typowy dla tego okresu kształt i zgrabne nóżki. Kolor farby, zgodnie ze swoimi upodobaniami, dobierała Agnieszka, malowanie to też jej robota. Przy okazji – zestawienie trzech krzykliwych, roślinnych wzorów w szalonej kolorystyce. Nam się podoba, a co :)

Do kompletu (fuj kompleciki ;)) szuflada biurka wyłożona taką samą tapetą jak tył biblioteczki.

Komoda mid century modern

Komoda oraz jej szuflady: z litego drewna, łączonego na wczepy mimo upływu wielu lat nic się nie rozeschły, szuflady przesuwają się lekko (tylko trzeba włożyć je we właściwej kolejności – każda ma nieco inne wymiary, takie uroki rzemieślniczej produkcji). 

Renowacja fornirowanych mebli

Poniżej parę zdjęć z odnawiania mebli – fornir lub drewno zostały lekko przeszlifowane i pomalowane bezbarwnym lakierem akrylowym, a nóżki pomalowane farbą kryjącą. 

Komoda i dokupione u tego samego sprzedawcy biurko, (oba w stylu mid-century modern, a kompleciki taaaakie niestylowe), były w bardzo dobrym stanie: niemal bez zadrapań, czyste, suche i stabilne, żadnego rozchwiania czy wypaczenia. Odnowienie i wyłożenie wnętrza tapetą było formalnością. Komoda miała jednak zniszczone nóżki, które wymagały solidnego szlifowania, a potem pokrycia kolorem. Miała być lśniąca czerń, Zbyszek kupił półmatową emalię w kolorze heban. Tyż piknie :) Brakuje tylko kolorowych lub surowo-modernistycznych gałek.

Biblioteczka stała w pokoju stołowym w moim domu rodzinnym. Za zasuwanymi szybami stały encyklopedie oraz elegancko oprawione książki. W szafce na dole były nasze dziecięce ubranka. Mama bardzo dbała o meble, przez całe lata były w idealnym stanie. Niestety po przeprowadzce i wymianie umeblowania szafka trafiła do piwnicy, gdzie ulegała drobnym uszkodzeniom, a nawet została zalana wodą. Orzechowy fornir nadal był w dobrym stanie, lecz lakier i nóżki wymagały odświeżenia. Pojawiły się pomysły na dodanie koloru i rozweselenie mebla: wzorzysta tapeta na ścianie tylnej oraz kolorowe akcenty. Agnieszka dobrała kolor mieszając pigmenty i sama malowała nóżki.

Inspiracje na kolorowe metamorfozy mebli vintage pochodzą z Internetu, w szczególności z bloga refreszing oraz profilu na Instagramie aleksandras_furniture.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *