Jaki aparat wybrać

Jaki aparat wybrać – pytanie najczęściej zadawane na forach fotograficznych, zaprzątające uwagę nie tylko początkujących…
O wyborze zadecydują Twoje indywidualne upodobania i kwota, jaką chcesz przeznaczyć na zakup. Możesz zrobić dobre zdjęcie do Internetu tanim aparatem, a nawet komórką, ale tylko, gdy jesteś świadomy ich ograniczeń. Aparat dobieraj tak, aby dodatkowo nie utrudniał niełatwego zadania, jakim jest fotografowanie biżuterii.

Najważniejsza jest optyka

Osobiście nie uznaję maleńkich płaskich wynalazków z kompaktowymi obiektywami; komóreczki z plastikowymi szybkami nie służą do robienia porządnych zdjęć! Przyzwoity aparat MUSI mieć wysuwany obiektyw (zoom). Soczewki dobrej firmy też nie zaszkodzą, renomowani producenci aparatów chwalą się firmowymi szkłami japońskimi lub niemieckimi ze specjalnymi powłokami. Liczy się średnica i jasność obiektywu (wiadomo, przez większą „dziurę” więcej światła dotrze do matrycy).
Niestety, dobra optyka kosztuje, ale przynajmniej nie jest to marketingowy pic.
Natomiast jeżeli nie jesteś w stanie płacić wiele za dobry aparat, lub go nie potrzebujesz, to powinieneś wiedzieć, że bez szkody zaoszczędzisz na:

Rozdzielczości matrycy

Gdy chcesz zdjęcia publikować zdjęcia w Internecie, lub wywoływać w najpopularniejszym formacie pocztówkowym (aparatu będziesz też używać do prywatnych fotek ;) ) wystarczyłyby 3-4 megapiksele. Wszystkie współczesne cyfrówki spełniają ten warunek z naddatkiem. Wyższa rozdzielczość daje większą swobodę w obróbce zdjęcia w programie graficznym: korekcji ostrości, kadrowania, itp. Ale fizycznie mała (w mm2) matryca z ciasno upakowanymi elementami światłoczułymi generuje wiele niedokładności (szumów) obrazu.
Zaś o ilości szczegółów zdjęcia decyduje jakość optyczna zastosowanego obiektywu.

Mamy więc „wspaniałe” telefony z wielomegapixelową matrycą z obiektywiczkiem elegancko oprawionym w lusterko. Nie ulegajmy więc reklamom – wyśrubowana rozdzielczość w tanim aparaciku przekłada się na słabą jakość zdjęć.

I ostatnie – w zasadzie drobiażdżek – większa liczba punktów obrazu oznacza większą objętość pliku ze zdjęciem. Nośniki pamięci są tanie i Internet szybki, ale np. transfer dużego zdjęcia z odtwarzacza DVD do telewizora dłuży się nieznośnie…
Ważne, abyś pamiętał o przeskalowaniu i kompresji zdjęcia do konkretnych zastosowań. Tabelka zależności rozdzielczości, rodzaju zdjęcia, i wielkości pliku dla zdjęcia jest już w kolejnym artykuliku.

Tryby pracy

Aparat powinien posiadać funkcję umożliwiającą robienie zdjęć małych przedmiotów z odległości kilkunastu-kilkudziesięciu centymetrów (najczęściej nazywa się to makro i oznaczone jest kwiatkiem).
Wybieraj aparat umożliwiający korektę ekspozycji, w miarę możliwości co 1/3 eV, w którym można ręcznie, lub półautomatycznie regulować ekspozycję i przesłonę.
Ręczne ustawianie balansu bieli – konieczne!
Bardzo pożądana jest możliwość manualnego ustawiania ostrości oraz stopka na zewnętrzną lampę błyskową.

Taki, który można zamocować na statywie – chyba wszystkie aparaty to mają, ale Twój wymarzony musi do tego pozwalać na zrobienie zdjęcia bez dotykania spustu migawki (sterowanie pilotem, wyzwalacz czasowy, lub wężyk spustowy), aby zdjęcia ze statywu nie były poruszone.

Pożądane dodatki

Możliwość zakładania filtrów na obiektyw
Zapis zdjęć w formacie RAW

Wygoda obsługi

Gdy już wiesz, czego potrzebujesz, wybierając konkretny model, weź aparat do ręki i sprawdź, jak w niej leży. Zbyt mały aparat może być niewygodny, szczególnie dla mężczyzny – trudno go pewnie uchwycić, a miniaturowe przyciski regulacyne nie każdemu przypadną do gustu. Zaś ciężka, solidna, lustrzanka, zwłaszcza z zamontowaną dodatkową lampą i akumulatorami, zmęczy subtelną kobietę ;) i po pewnym czasie fotografowanie uniemożliwi drżenie rąk :( .
Sprawdź też, czy wyświetlacz jest wystarczająco duży, a menu czytelne i ma jasną nawigację.

Nawet jeśli planujesz kupić aparat przez Internet, warto iść do sklepu z kompetentną obsługą i zapoznać się „w realu” ze swoim wybrankiem. Jeżeli weźmiesz ze sobą kartę pamięci pasującą do aparatu (nie kosztują wiele), poproś o możliwość wykonania paru próbnych zdjęć. Dowiesz się w ten sposób, jak się dany model obsługuje i jaka jest rzeczywista jakość zdjęć.

Jeden komentarz do Jaki aparat wybrać
  1. kasia Odpowiedz

    Witam, bardzo ciekawy artykuł. Mogłabym prosić o kilka przykładów spełniających wymagania aparatu „do” robienia zdjęć biżuterii? Cena max 1000 złotych? Pozdrawiam Katarzyna Biedrycka

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *