wieczorne oświetlenie na zdjęciu

Fotografowanie wieczorem – scena z klimatycznym oświetleniem

Szybka sesja zdjęciowa mająca udokumentować urządzenie balkonu w stylu bohemian. Więcej zdjęć z sesji jest we wpisie Balkon w stylu boho.
Kilka poglądowych fotografii wykonałam w dzień, a kilka wieczorem, aby pokazać klimat utworzony przez oświetlenie tarasu lampkami LED, latarenkami i świecami. Zdjęcia robiono bez statywu (z ręki), nawet te wieczorne, przy małej ilości światła. Fotografia jest zarazem testem, jak nasz Olek daje sobie radę w trudnych warunkach oświetleniowych.

EXIF prezentowanej fotografii:

Data:                          31 maja 2016, 21:00:08
Ekspozycja:                1/5 s dla f /3,8
Tryb:                           Priorytet przysłony
Ogniskowa:                17 mm
Czułość:                      ISO 800
Flesz:                          Nie użyto
Aparat:                       Olympus EPL-5
Obiektyw:                   Olympus M 14-42mm 1:3,5-5,6 IIR
Tryb autofokusa:       S-AF (single autofocus)
Korekta ekspozycji    -0,3 AV

Jakość szczegółów:

Oto pełnowymiarowy wycinek z nieobrobionego pliku (w cyfrowym formacie DNG) w skali 1:1. Szału nie ma – nie jest to profesjonalne zdjęcie, tylko szybka fotka w trudnych warunkach, da się jednak sporo z tego obrazka wyciągnąć.
Szum stosunkowo niewielki, zważywszy na czułość ISO 800. Uznanie dla konstruktorów matrycy :) Ostrość raczej słaba – to konsekwencja sporego ISO oraz czasu ekspozycji. Mimo czasu 1/5 s zdjęcie nie jest poruszone, zadziałała stabilizacja.
Oglądając zdjęcia z Olka najwięcej zastrzeżeń miałam do kolorystyki – w tej dziedzinie Canon jest niezrównany. Jednak na wieczornych zdjęciach z balkonu kolory są naturalne – balans bieli dał radę. Barwy zostały dodatkowo wzmocnione przez oprogramowanie aparatu.  IMHO Olympus PEN zaliczył test fotografowania wieczorem. Mała uwaga – statyczna scena wyszła znośnie, lecz jeśli ktoś chciałby w ten sposób uwiecznić znajomych, np przy grillu, powinien poprosić ich o zamarcie bez ruchu, przy czasie 1/5 sekundy ludzie wyjdą poruszeni i żadna stabilizacja nie pomoże, chyba, że osobnik padł zmęczony grillowniem ;)
balkon_boho_style_crop

Obróbka zdjęcia

Postprocessing przebiegał dwuetapowo:

wywołanie pliku cyfrowego w Lightroomie:  kadrowanie (tak przyzwyczaiłam się do posługiwania wizjerem optycznym lustrzanki, że trudno mi porządnie wykadrować na ekraniku, w dzień słabo widać, wieczorem jasność wyświetlacza jakoś dziwnie wygląda). Poprawianie kadru już po zrobieniu zdjęcia daje słabsze efekty, a to czegoś jest za dużo, za to z innej strony brakuje… No i ciasnota mimo dosyć szerokiego kąta (ogniskowa 14 mm, jest odpowiednikiem 28 mm przy pełnej klatce); następnie niewielka korekta ekspozycji i kontrastu, winieta.

potem z użyciem darmowego zestawu filtrów Nick Colour: odszumianie (Dfine), wzmocnienie kolorów fotografii: dodanie złotego światła (Reflectr effect), minimalny cross, aby podkreślić błękitno-fioletowe cienie, zmniejszenie oraz ostateczne wyostrzenie (Output sharpner równiez Nick’a).

Wpływ oświetlenia na klimat fotografii

Zdjęcia wykonano o tzw. „złotej godzinie”, gdy niebo nie jest czarne, a światło dnia nie konkuruje z oświetleniem sztucznym. W zależności od czasu po zachodzie słońca udział światła od ciemnoniebieskiego nieba daje różne efekty. Poniżej porównanie trzech zdjęć różniących się godziną wykonania i stosunkiem światła dziennego do sztucznego. Pierwsze o godz. 13, scena oświetlona przez niebo, bez światła sztucznego. Dwa wieczorne zrobione w odstępie 15 minut, środkowe tuż przed zachodem słońca, ostatnie 10 minut po zachodzie.

Jeden komentarz do Fotografowanie wieczorem – scena z klimatycznym oświetleniem
  1. […] Opis, jak powstawało zdjęcie stołu oświetlonego lampkami we wpisie: Wieczorna scena z klimatycz... zoom.art.pl/balkon-styl-boho

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *