Czyszczenie drewna opalarką

Fotel Chierowskiego 366, czyszczenie drewna

Czyszczenie drewna – druga część opisu renowacji foteli Chierowskiego 366

Pierwszy fotel został rozkręcony, a stary lakier ze stelaża wstępnie usunięty niedługo po zakupie. Mechaniczne czyszczenie drewna – cykliną i szlifierką oscylacyjną było dosyć żmudne. Twardy lakier dwuskładnikowy z trudem dało się zeszlifować, a papier ścierny szybko się zużywał. Ostateczne ręczne szlifowanie papierem trudniej dostępnych zakamarków też wymagało trochę wysiłku. Pomimo tych trudności drewno jest wyszlifowane i w zasadzie gotowe do ponownego lakierowania.
Bardzo lubię dotyk surowego, oszlifowanego drewna – jest gładkie i miękkie równocześnie, ma przyjemny, świeży kolor. Aż szkoda malować. Powierzchnie należy jednak zabezpieczyć przed brudem czy wilgocią. W jaki sposób – myślimy :)

Na drugim Chierowskim mąż wypróbował inny sposób – opalarkę.  Poszło całkiem szybko, tym bardziej, że stelaż „rozłożył się” po wyjęciu śrub. Nie będzie problemu ze sklejeniem części. Praca jest wygodniejsza i nie ma trudnych zakamarków. Podgrzany opalarką lakier topi się i schodzi nierówną warstwą. Trzeba czyścić ostrze opalarki, bo zgromadzony lakier się zwęgla i brudzi drewno; przy zdejmowaniu farby opalarką powstaje także nieprzyjemny dym – dobrze, ze praca odbywała się na powietrzu. Późniejsze szlifowanie będzie dużo szybsze, bo nie ma już grubej powłoki lakieru.

P.S. Nie jesteśmy specjalistami – stolarzami ani tapicerami, ale to nasze meble, nasz dom i radzimy sobie jak możemy. Opis naszych zmagań nie jest fachowym instruktażem, lecz raczej zachętą do samodzielnej zabawy.

Oto jak inni odnawiali fotele Chierowskiego:

http://rzucpanokiem.pl/366/

http://nowydomwstarymstylu.blogspot.com/2015/01/odnawianie-fotela-z-lat-6070-krok-po.html

http://maszpandrewno.blogspot.com/2016/03/fotel-366-czyli-chierowski-cay-rok.html

2 komentarzy do Fotel Chierowskiego 366, czyszczenie drewna
  1. […] wróciliśmy do naszych foteli Chierowskiego. Przed wakacjami mnóstwo pracy włożyliśmy w oczys... zoom.art.pl/fotel-chierowskiego-366-tapicerka
  2. […] po zakupie foteli Chierowskiego 366 i wstępnym oczyszczeniu drewna stelaży wygasł na dosyć ... zoom.art.pl/fotele-chierowskiego-w-stylu-suzani

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *