Chrząszcze

“Bóg nadzwyczaj umiłował sobie chrząszcze” – tak podobno angielski biolog John Sanderson Haldane odpowiedział na pytanie co badania przyrody pozwalają sądzić o zamiarach Stwórcy. Wśród owadów największy sukces odniósł rząd chrząszczy (Coleoptera). Chrząszcze stanowią około połowy wszystkich gatunków zwierząt poznanych dotychczas na Ziemi. Mimo mnogości gatunków i stosunkowej łatwości znalezienia nie mamy wielu okazów w galerii. Jest mnóstwo ważek i motyli, a chrząszczy tylko kilka. Może ich dyskretna uroda nie zachęca do fotografowania? Może fakt, że coraz rzadziej spotykamy co ciekawsze i bardziej efektowne gatunki?  Do tego ich lśniąca powierzchnia jest wyzwaniem przy oświetlaniu – bardzo łatwo o przepały nawet przy rozproszonym świetle.Większość chrząszczy ma twarde, skórzaste pokrywy (przekształcona pierwsza para skrzydeł),  które osłaniają błoniaste skrzydła drugiej pary slużące do lotu. Ponoć według zasad aerodynamiki  nie powinny latać – są zbyt masywne w stosunku do powierzchni skrzydeł. Na szczęście, chrząszcze o tym nie wiedzą ;)

Wonnica piżmówka

Wonnica piżmówka - chrząszcz z rodziny kózkowatych

Wonnica piżmówka – chrząszcz z rodziny kózkowatych

Wonnica piżmówka (Aromia moschata) ma dobrze wykształcone skrzydełka, wytrwale lata, choć z lądowaniem miewa kłopoty ;)
Jej cykl rozwojowy związany jest z wierzbą – w szczelinach drzew samica składa jaja, larwy  żerują w drewnie, a dorosłe spijają sok wypływający z uszkodzonych wierzb oraz pyłkiem kwiatów baldaszkowatych. Można je spotkać w  lasach łęgowych, nad brzegami wód, tam gdzie jest wilgotno i rosną wierzby, topole, olchy, które są również roślinami żywicielskimi larw wonnicy. Zasiedlają drzewa osłabione i chore, często usuwane i przeznaczane np. na opał, więc czasami mogą licznie pojawić się u kogoś w piwnicy. Jest też ich coraz mniej, mimo, że jeszcze nie chroniona, coraz trudniej spotkać tego owada. Dlaczego wonnica? z powodu wydzieliny o zapachu piżma, używanej do obrony.
Sfotografowana powyżej samiczka o pięknym, metalicznie się mieniącym pancerzyku, znaleziona została o świcie w lesie łęgowym w Strońsku, na starorzeczu Warty. Chłód i rosa  ozdobiły  ją i unieruchomiły, co ułatwiło fotografowanie oraz dało efektowne bliki.

Poniżej – złotki (Dlochrysa sp.) przyłapane w sytuacji intymnej oraz czarna, pękata, oleica (Meloe sp.).  Niepozorny chrząszcz, lecz o ciekawym cyklu rozwojowym – jej larwy pasożytują w gniazdach dzikich pszczół. Nazwa pochodzi od tego, że zaniepokojona wydziela kroplę żółtej, oleistej cieczy, trującej dla wrogów. Dawniej wykorzystywano kantarydynę uzyskaną z wydzieliny oleicy jako afrodyzjak („hiszpańska mucha”) lub truciznę.

Na pierwszym zdjęciu w galerii kruszczyca, zaś biedronki nikomu nie trzeba przedstawiać, choć obawiam się, że wypierana przez azjatyckie koleżanki będzie częściej spotykana na szyldach dyskontów, niż w naturalnym środowisku.

no images were found

2 komentarzy do Chrząszcze
  1. [...] Inne fotografie chrząszczy [...]... zoom.art.pl/zlotka-w-kropelkach
  2. […] Inne fotografie chrząszczy […]... zoom.art.pl/zlotka-w-kropelkach

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *