balkon w stylu boho

Balkon w stylu boho

Balkon boho na bogato ;) Stylizacja chwilowa, z rupieci, niezobowiązująca, więc zabawiłam się w total boho: szał kolorów i dodatków z własnoręcznie wykonanym łapaczem snów na ścianie :) Swobodny, beztroski styl bohemian stanowi świetną scenerię do wypoczynku i zabawy.
Na zdjęciach jest stan „przed i po” przemianą pustego po zimie (długa ta zima, aż do maja ;) ) balkonu na przytulny, wygodny zakątek. Na szczęście taras nie wymagał szczególnych przygotowań: solidne deski na podłodze, drewniana balustrada i (niewidoczny na zdjęciach) dach z szerokim okapem stanowią podstawę letniego pokoju. Nie ma obawy, że mebelki lub rośliny zostaną zniszczone przez deszcz, więc wystawiłam balkonowe fotele, kilka już posiadanych drobiazgów, dodałam oświetlenie choinkowe i piękne tkaniny.

Oto najważniejsze elementy stylizacji bohemian na balkonie:

Rękodzieło i naturalne materiały

Plecionki, wiklina, meble wykonane przez stolarza lub samodzielnie. Ceramika, gliniane donice, drewniane skrzynki na kwiaty. Modne palety i skrzynki po jabłkach też pasują. Rattan, ostatnio obciachowy i niemodny, znakomicie wpisuje się w styl boho.
Plastikowe doniczki, tak powszechne i wygodne są niedozwolone. Starałam się je zasłonić. Średnio skutecznie…

Tkaniny

Mnóstwo barwnych tkanin, najlepiej ręcznie wykonanych. Wzory etniczne, kwieciste, pasiaste, geometryczne we wszelkich zestawieniach. Hafty, dzianiny, szydełkowe ażury. Najlepiej wydziergać samodzielnie lub wyszukać w second handzie. Poduszki, kilimy, dywany rozkłada się wszędzie – dla wygody i atmosfery.
Wrzuciłam parę poduszek, stół przykryłam batikowa chustą, oryginalny indonezyjski batik leży na oparciu fotela.

Starocia

Wszelkie stare, używane, naznaczone czasem przedmioty. Wyszperane na targach staroci, wydobyte z piwnic i strychów, a nawet uratowane ze śmietnika. Cenne pamiątki obok rupieci, pozornie nie pasujące, swobodnie zestawiane w artystyczną kompozycję.
Uwielbiam polowanie na rzeczy „z duszą”. Na rynku można za grosik kupić skarby, porozmawiać bez pośpiechu ze sprzedającymi, spotkać znajomych, którzy czasem ze zdziwieniem, lub lekceważeniem patrzą na takie łowy :) Łupem upolowanym na targu staroci jest masywna mosiężna taca motywem łodyg bambusa – idealnie w stylu boho oraz aluminiowa patera, bardziej glamour – wszak bohemian pozwala na łączenie sprzeczności.

Rośliny

Kwiaty to podstawa, najlepiej gąszcz izolujący od otoczenia, kojarzący się z dżunglą, egzotyczną przyrodą.
Pelargonie i surfinie wsadziłam na początku maja, więc zdążyły się rozrosnąć, bluszcz i szeflerę wyniosłam z pokoju – świeże powietrze bardzo dobrze im zrobi. Pelargonie rosną też w skrzynkach od zewnątrz, dla dekoracji domu.

Oświetlenie

Światło tworzy klimat, najlepsze są oprawy nietypowe lub egzotyczne lampy. Klasyczne marokańskie lampy z ażurowego metalu, wintagowe żyrandole, sznury lampek choinkowych. I żywy płomień: lampki, latarenki, świece.
Jedynym, i całkowicie wystarczającym, oświetleniem balkonu podczas zdjęć wieczorem były lampki, świece i tealighty. W kadrach nie zmieściła się latarenka w kształcie czerwonej gwiazdy, też łup z rynku. Za to mam nadzieję, ze bajkowy klimat załapał się na zdjęcia :)

Mnóstwo informacji o bohemian zamieściła Kasia na blogu Conchitahome, oraz Lu z Enjoyourhome, o balkonie w stylu boho można przeczytać u Pauliny z bloga Stylerecital, i na koniec mój ulubiony, choć już nie aktualizowany blog Domowo.
Opis, jak powstawało zdjęcie stołu oświetlonego lampkami we wpisie: Wieczorna scena z klimatycznym oświetleniem

Jeden komentarz do Balkon w stylu boho
  1. […] udokumentować urządzenie balkonu w stylu bohemian. Więcej zdjęć z sesji jest we wpisie Balkon... zoom.art.pl/wieczorna-scena-klimatycznym-oswietleniem

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *